Pogarszająca się jakość wód Kanału Wawerskiego – wyniki badań WIOŚ

Od kilku miesięcy mieszkańcy warszawskiej dzielnicy Wawer zmagają się z problemem zanieczyszczenia Kanału Wawerskiego. Intensywny chemiczny zapach oraz obawy o jakość wody skłoniły lokalne władze i organizacje pozarządowe, takie jak WWF, do podjęcia interwencji. Wyniki badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) oraz WWF rzucają nowe światło na skalę problemu.
Zdjęcie do artykułu Pogarszająca się jakość wód Kanału Wawerskiego – wyniki badań WIOŚ

Badania WWF: Alarmujące wyniki

Na początku lipca 2024 roku WWF przeprowadził badania jakości wody w Kanale Wawerskim, które wykazały poważne przekroczenia norm stężenia groźnych substancji chemicznych, w tym azotu, fosforu, chlorków, siarczanów, sodu oraz żelaza. Największe zaniepokojenie wzbudziły jednak wyniki dotyczące stężenia chromu, które dwukrotnie przekraczały dopuszczalne normy. Chrom jest pierwiastkiem wyjątkowo szkodliwym dla zdrowia, znanym ze swojego rakotwórczego działania, co wywołało falę obaw wśród lokalnej społeczności.

Wyniki WWF skłoniły mieszkańców do licznych apeli o podjęcie natychmiastowych działań przez odpowiednie władze, w tym do radnej miasta stołecznego Warszawy, Sandry Spinkiewicz, która skierowała interpelację do prezydenta Warszawy. Organizacja WWF zaapelowała również do mieszkańców o unikanie kontaktu z wodą w Kanale Wawerskim, zwłaszcza w kontekście wysokiego stężenia chromu.

Kontrowersje wokół monitoringu

Mieszkańcy oraz organizacje pozarządowe wyrazili swoje obawy, że początkowe decyzje WIOŚ o ograniczeniu zakresu badań mogłyby zatuszować pełny obraz zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem Kanału. Ostateczne badania jednak wykazały obecność chromu, co potwierdziło, że pierwiastek ten jest obecny w środowisku wodnym Kanału, choć w stężeniach poniżej normy. Mimo to, wyniki WWF wskazujące na dwukrotne przekroczenie norm dla chromu w poprzednich badaniach, budzą nadal poważne wątpliwości.

Wyniki przedstawione przez WIOŚ znalazły również potwierdzenie w badaniach prowadzonych przez firmę WaterSurveyTech, która przeprowadzała monitoring wód Kanału Wawerskiego we współpracy z Zakładem Hydrologii WGSR UW. Przedstawiciel spółki podkreślił znaczenie regularnego monitoringu wód dla identyfikacji zagrożeń.

“Wyniki przedstawione przez WIOŚ potwierdzają wskazania monitoringu, który był prowadzony przez miesiąc na przełomie maja i czerwca. W tym okresie WaterSurveyTech prowadziła badania przewodności, temperatury, pH wody, dodatkowo oznaczając epizody opadowe. Do badań dołączył się Zakład Hydrologii WGSR UW, oznaczając: azotany, azotyny czy fosfor. Zwiększona zawartości NH4 i NO2, a jednocześnie mniejsza wartość NO3 sugeruje, że występuje tutaj ‘świeże’ zanieczyszczenie. Jak wyjaśnia przedstawiciel spółki WaterSurveyTech, jedynie stały monitoring wód pozwala na identyfikację zagrożeń związanych z zatruciem wód.”

Firma WaterSurveyTech, która prowadziła monitoring wód Kanału Wawerskiego, podzieliła się szczegółami swoich badań w poście na Facebooku. Warto zapoznać się z ich pełnym raportem, aby uzyskać więcej informacji na temat działań monitorujących oraz wyników badań.

Wyniki badań WIOŚ

W odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców WIOŚ przeprowadził w lipcu i sierpniu 2024 roku szereg badań wody w Kanale Wawerskim. Początkowo WIOŚ informował, że analizy będą koncentrować się na podstawowych parametrach, takich jak Chemiczne Zapotrzebowanie na Tlen (ChZT), Biochemiczne Zapotrzebowanie Tlenowe (BZT5), zawiesina ogólna, azot ogólny i fosfor ogólny, nie obejmując takich substancji jak chrom.

Jednakże, ostateczne wyniki badań przeprowadzonych przez WIOŚ wykazały, że stężenie chromu sześciowartościowego w ściekach oraz w wodach Kanału Wawerskiego znajdowało się poniżej granicy wykrywalności metody badawczej, wynosząc odpowiednio poniżej 0,008 mg/dm³ i poniżej 0,005 mg/dm³. Oznacza to, że stężenia te są znacznie niższe niż dopuszczalne normy określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, gdzie dla chromu sześciowartościowego dopuszczalny zakres wynosi od 0,05 do 0,5 mg/l, a dla chromu ogólnego od 0,5 do 1 mg/l.

Warto jednak zwrócić uwagę na inne parametry, w których stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych wartości zarówno w odniesieniu do norm jakości wód powierzchniowych I i II klasy, jak i parametrów określonych w pozwoleniu wodnoprawnym. Oto kluczowe przekroczenia:

  • Azot ogólny: W wielu próbkach woda poniżej wylotu ścieków wykazywała znacznie wyższe stężenia azotu ogólnego niż woda powyżej wylotu, przekraczając zarówno wartości graniczne dla I klasy (≤ 2,0 mg N/l), jak i II klasy (≤ 3,30 mg N/l). W ściekach z oczyszczalni maksymalne dopuszczalne stężenie wynosiło 15 mg N/l, a jednak kilkukrotnie przekroczyło tę wartość, osiągając np. 17,5 mg N/l (22.07.2024 r.) i 19 mg N/l (16.08.2024 r.).

  • Fosfor ogólny: Próbki wody poniżej wylotu ścieków często wykazywały stężenia fosforu przekraczające wartości graniczne dla I klasy (≤ 0,17 mg P/l) oraz II klasy (≤ 0,33 mg P/l). W ściekach z oczyszczalni maksymalne dopuszczalne stężenie wynosiło 2 mg P/l, a jednak w niektórych próbkach osiągnęło wartości bliskie tej granicy, np. 1,49 mg P/l (30.07.2024 r.).

  • Przewodność elektrolityczna: Wartości przewodności elektrolitycznej w próbkach wody poniżej wylotu ścieków często przekraczały normy dla I klasy (≤ 420 μS/cm) oraz II klasy (≤ 690 μS/cm). Przykładowo, w próbce z dnia 22.07.2024 r. przewodność wyniosła 1213 μS/cm, co znacznie przekracza te wartości.

  • BZT5 (Biochemiczne Zapotrzebowanie na Tlen): Wartości BZT5 poniżej wylotu ścieków w kilku próbkach były bliskie wartości granicznych dla I klasy (≤ 2,3 mg O2/l) oraz II klasy (≤ 3,5 mg O2/l), co świadczy o wpływie ścieków na jakość wód.

Wnioski i dalsze kroki

Mieszkańcy oraz organizacje pozarządowe wyrazili swoje obawy, że początkowe decyzje WIOŚ o ograniczeniu zakresu badań mogłyby zatuszować pełny obraz zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem Kanału. Ostateczne badania jednak wykazały obecność chromu, co potwierdziło, że pierwiastek ten jest obecny w środowisku wodnym Kanału, choć w stężeniach poniżej normy. Mimo to, wyniki WWF wskazujące na dwukrotne przekroczenie norm dla chromu w poprzednich badaniach, budzą nadal poważne wątpliwości.

“W tym stanie faktycznym i prawnym, z uwagi na widoczne pogorszenie parametrów wody Kanału Wawerskiego poniżej oczyszczalni ścieków „Cyraneczka”, jak również ze względu na występowanie przekroczeń w zakresie wskaźnika azot ogólny w ściekach odprowadzanych z oczyszczalni, w pobranych próbkach automonitoringowych, WIOŚ w Warszawie skierował do PGW Wody Polskie wniosek o przeprowadzenie kontroli gospodarowania wodami oraz o podjęcie działań zgodnie z uprawnieniami Wód Polskich w celu ochrony wód Kanału Wawerskiego przed wprowadzaniem ścieków niespełniających wymagań.“

WIOŚ skierował już wniosek do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o przeprowadzenie kontroli gospodarowania wodami, mającej na celu ochronę Kanału przed dalszym zanieczyszczeniem. Wyniki tych działań przyniosą odpowiedź na pytania nurtujące mieszkańców Wawra oraz mogą wprowadzić realne zmiany w zarządzaniu ochroną wód w tej części Warszawy.

Szczegółowe wyniki badań WIOŚ

Wyniki badań przeprowadzonych przez WIOŚ w lipcu i sierpniu 2024 r. przedstawiono poniżej:

Wyniki badań z dnia 08.07.2024 r.

Wskaźnik Ścieki - wylot główny Parametry dopuszczalne w posiadanym pozwoleniu wodnoprawnym Woda - powyżej wylotu Woda - poniżej wylotu Wartości graniczne dla I klasy Wartości graniczne dla II klasy
pH 7,2/7,1/7,0 brak 7,3 7,3 Nie określono Nie określono
BZT5 [mg O2/l] 4,5 25 3,3 2,8 ≤ 2,3 ≤ 3,5
ChZTcr [mg O2/l] 26,9 125 30,8 23,8 Nie określono Nie określono
Zawiesiny ogólne [mg/l] 3,3 35 2,1 2,0 Nie określono Nie określono
Azot ogólny [mg N og/l] 7,59 15 1,32 3,96 ≤ 2,0 ≤ 3,30
Fosfor ogólny [mg P og/l] 0,705 2 0,08 0,408 ≤ 0,17 ≤ 0,33
Przewodność elektrolityczna właściwa w 20 °C (PEW) [μS/cm] nie mierzy się brak 493 866 ≤ 420 ≤ 690

Interpretacja wyników:
Widoczny jest wpływ odprowadzanych ścieków na jakość wód Kanału Wawerskiego, zwłaszcza w zakresie azotu ogólnego, fosforu ogólnego i przewodności elektrolitycznej.

Wyniki badań z dnia 22.07.2024 r.

Wskaźnik Ścieki - wylot główny Parametry dopuszczalne w posiadanym pozwoleniu wodnoprawnym Woda - powyżej wylotu Woda - poniżej wylotu Wartości graniczne dla I klasy Wartości graniczne dla II klasy
pH 7,0 brak 10,7 7,5 Nie określono Nie określono
BZT5 [mg O2/l] 4,3 25 2,6 1,8 ≤ 2,3 ≤ 3,5
ChZTcr [mg O2/l] 30,7 125 26,3 24,7 Nie określono Nie określono
Zawiesiny ogólne [mg/l] 5,7 35 2,4 2,8 Nie określono Nie określono
Azot ogólny [mg N og/l] 17,5 15 0,92 13,6 ≤ 2,0 ≤ 3,30
Fosfor ogólny [mg P og/l] 0,834 2 0,091 1,06 ≤ 0,17 ≤ 0,33
Przewodność elektrolityczna właściwa w 20 °C (PEW) [μS/cm] nie mierzy się brak 527 1213 ≤ 420 ≤ 690

Interpretacja wyników:
Badania wykazały wpływ ścieków na jakość wód Kanału Wawerskiego w zakresie zawiesiny ogólnej, azotu ogólnego, fosforu ogólnego, tlenu rozpuszczonego i przewodności elektrolitycznej. Stwierdzono także wpływ na jakość wód w zakresie chlorków i siarczanów, mimo że parametry te nie są normowane w pozwoleniu wodnoprawnym.

Wyniki badań z dnia 30.07.2024 r.

Wskaźnik Ścieki - wylot główny Parametry dopuszczalne w posiadanym pozwoleniu wodnoprawnym Woda - powyżej wylotu Woda - poniżej wylotu Wartości graniczne dla I klasy Wartości graniczne dla II klasy
pH 7,5 brak 8,1 7,5 Nie określono Nie określono
BZT5 [mg O2/l] 3,4 25 1,6 2,2 ≤ 2,3 ≤ 3,5
ChZTcr [mg O2/l] 30,7 125 20,2 29,3 Nie określono Nie określono
Zawiesiny ogólne [mg/l] 8,7 35 <2,0 5,8 Nie określono Nie określono
Azot ogólny [mg N og/l] 15,7 15 0,8 15,7 ≤ 2,0 ≤ 3,30
Fosfor ogólny [mg P og/l] 1,49 2 0,033 1,04 ≤ 0,17 ≤ 0,33
Przewodność elektrolityczna właściwa w 20 °C (PEW) [μS/cm] nie mierzy się brak 474 1004 ≤ 420 ≤ 690

Interpretacja wyników:
Widoczny wpływ ścieków na jakość wód Kanału Wawerskiego w zakresie BZT₅, ChZT, zawiesiny, azotu ogólnego, fosforu ogólnego oraz przewodności elektrolitycznej.

Wyniki badań z dnia 12.08.2024 r.

Wskaźnik Ścieki - wylot główny Parametry dopuszczalne w posiadanym pozwoleniu wodnoprawnym Woda - powyżej wylotu Woda - poniżej wylotu Wartości graniczne dla I klasy Wartości graniczne dla II klasy
pH 7,2/6,9/7,4 brak 9,1 7,4 Nie określono Nie określono
BZT5 [mg O2/l] 3,3 25 1,8 1,8 ≤ 2,3 ≤ 3,5
ChZTcr [mg O2/l] 28,3 125 18,5 21,6 Nie określono Nie określono
Zawiesiny ogólne [mg/l] 8,6 35 9,2 3,0 Nie określono Nie określono
Azot ogólny [mg N og/l] 19,1 15 0,76 18,3 ≤ 2,0 ≤ 3,30
Fosfor ogólny [mg P og/l] 0,961 2 0,065 0,895 ≤ 0,17 ≤ 0,33
Przewodność elektrolityczna właściwa w 20 °C (PEW) [μS/cm] nie mierzy się brak 346 1280 ≤ 420 ≤ 690

Interpretacja wyników:
Badania wykazały pogorszenie jakości wód Kanału Wawerskiego w zakresie tlenu rozpuszczonego, azotu ogólnego, fosforu ogólnego oraz przewodności elektrolitycznej.

Wyniki badań z dnia 16.08.2024 r.

Wskaźnik Ścieki - wylot główny Parametry dopuszczalne w posiadanym pozwoleniu wodnoprawnym Woda - powyżej wylotu Woda - poniżej wylotu Wartości graniczne dla I klasy Wartości graniczne dla II klasy
pH 7,1/7,1/7,2 brak 8,9 7,2 Nie określono Nie określono
BZT5 [mg O2/l] 1,0 25 2,3 1,0 ≤ 2,3 ≤ 3,5
ChZTcr [mg O2/l] 21,4 125 26,5 21,0 Nie określono Nie określono
Zawiesiny ogólne [mg/l] 3,9 35 30,0 2,4 Nie określono Nie określono
Azot ogólny [mg N og/l] 19,0 15 4,0 19,0 ≤ 2,0 ≤ 3,30
Fosfor ogólny [mg P og/l] 0,761 2 0,096 0,671 ≤ 0,17 ≤ 0,33
Przewodność elektrolityczna właściwa w 20 °C (PEW) [μS/cm] nie mierzy się brak 629 1265 ≤ 420 ≤ 690

Interpretacja wyników:
Widoczny wpływ ścieków na jakość wód Kanału Wawerskiego w zakresie tlenu rozpuszczonego, azotu ogólnego, fosforu ogólnego oraz przewodności elektrolitycznej.


Przeczytaj więcej na ten temat:


Artykuł przedstawia pełne wyniki badań WIOŚ i ich interpretację w sposób rzetelny, zgodny z uzyskanymi danymi. Wszystkie informacje zostały zaprezentowane zgodnie z rzeczywistością, bez ich fragmentaryzowania, co eliminuje możliwość zarzutów o manipulację informacjami. Pełny raport z odpowiedzią WIOŚ można znaleźć w załączniku do pobrania: Odpowiedź WIOŚ w sprawie Kanałku Wawerskiego

Nasz serwis jest całkowicie darmowy i utrzymuje się dzięki prywatnym środkom. Tworzymy go z pasją i zaangażowaniem, podchodząc do sprawy profesjonalnie.

Twoje wsparcie jest dla nas niezwykle ważne! Dodaj naszą stronę do ulubionych i zaglądaj codziennie, aby być na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami. Każda Twoja wizyta to znak, że to, co robimy, ma sens i motywuje nas do dalszej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Obserwuj nas na Facebooku oraz na Google News.

Podziel się

Komentarze (0)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Zostanie użyty wyłącznie w celu weryfikacji.