Skażona woda w Kanałku Wawerskim – co wykazały badania?
Wyniki badań przeprowadzonych przez WWF wskazują na poważne zanieczyszczenie wody w Kanałku Wawerskim. Eksperci stwierdzili przekroczenie norm stężenia azotu, fosforu, siarczanów, sodu oraz żelaza, a także stwierdzili, że stężenia chlorków i surfaktantów są na granicy normy. Największe zaniepokojenie budzi jednak fakt, że stężenie chromu, jednego z najbardziej szkodliwych dla zdrowia ludzi pierwiastków, zostało przekroczone dwukrotnie.
Od początku lipca mieszkańcy okolicznych domów zgłaszali obecność dziwnego, chemicznego zapachu, który unosi się nad kanałkiem. Radna dzielnicy Wawer, Sandra Spinkiewicz, potwierdziła te doniesienia, zaznaczając, że mieszkańcy zgłaszali swoje obawy odpowiednim służbom.
Działania podjęte przez władze
W poniedziałek rano odbyła się wizja terenowa z udziałem pracowników dzielnicy Wawer oraz Inspekcji Ochrony Środowiska. Inspektorat pobrał próbki wody, jednak wyniki tych badań będą dostępne dopiero za około tydzień. Do tego czasu WWF apeluje o unikanie przebywania w okolicach Kanałku Wawerskiego ze względu na potencjalne zagrożenie dla zdrowia.
Rzecznik dzielnicy Wawer, Marcin Jakubik, zapewnia, że sytuacja jest monitorowana przez lokalne władze. Mieszkańcy, którzy nie mają podłączenia do wodociągu i korzystają z własnych ujęć wody, są szczególnie zaniepokojeni. Wyniki badań WWF przedstawiono również Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej, który nie miał wcześniej wglądu do tych danych.
Apel mieszkańców
Mieszkańcy apelują do służb o przyspieszenie działań mających na celu zlokalizowanie źródła zanieczyszczenia i podjęcie odpowiednich kroków w celu oczyszczenia wody. Problem jest szczególnie poważny ze względu na wysokie stężenie chromu, który jest wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia, zwłaszcza dla kobiet w ciąży.
Radna dzielnicy Wawer, Sandra Spinkiewicz, skierowała interpelację do prezydenta miasta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, z prośbą o zwrócenie uwagi na ten problem i podjęcie działań w celu ochrony zdrowia mieszkańców oraz środowiska.
Co dalej?
Obecnie mieszkańcy Wawra muszą uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na wyniki badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Do tego czasu zaleca się unikanie kontaktu z wodą w Kanałku Wawerskim oraz ścisłe monitorowanie sytuacji. O wszelkich nowych informacjach będziemy informować na bieżąco na naszym portalu.
Wyniki badań WWF
Przekazane przez WWF dokumenty wskazują na następujące przekroczenia norm:
- Azot amonowy: 10,231 mg/l (norma: 10,000 mg/l)
- Azot azotanowy: 35,032 mg/l (norma: 30,000 mg/l)
- Fosfor ogólny: 8,891 mg/l (norma: 3,000 mg/l)
- Chlorki: 931,014 mg/l (na granicy normy: 1000 mg/l)
- Siarczany (VI): 472,419 mg/l (na granicy normy: 500 mg/l)
- Siarczany (IV): 1,126 mg/l (norma: 1,00 mg/l)
- Sód: 896,754 mg/l (norma: 800,00 mg/l)
- Żelazo: 10,996 mg/l (norma: 10,000 mg/l)
- Chrom: 0,249 mg/l (norma: 0,100 mg/l, silnie rakotwórczy)
- Surfaktanty anionowe: 4,689 mg/l (na granicy normy: 5,000 mg/l)
- Surfaktanty niejonowe: 9,216 mg/l (na granicy normy: 10,00 mg/l)
Jak zaznaczyła rzeczniczka WWF, Agnieszka Veljković, w odpowiedzi na naszą prośbę o dodatkowe informacje:
“Wysokie stężenia metali ciężkich w korelacji z piaszczystym i przenikliwym substratem dennym i geologicznym, ciągną za sobą obawy o nadmierną ekspozycję mieszkańców Kanału Wawerskiego na ich obecność. Niektóre z nich są niezbędne dla życia i prawidłowego funkcjonowania, natomiast zbyt intensywna podaż może okazać się katastrofalna dla zdrowia, a nawet życia. Mieszkańcy wokół Kanału Wawerskiego nie mają przyłącza wodno-kanalizacyjnego, polegają na własnych metodach czerpania wód głębinowych. Ich obawy są o tyle uzasadnione, iż dno Kanału Wawerskiego znajduje się na poziomie zbliżonym do poziomu, w którym lokują się wody gruntowe. Przez to istnieje całkowicie uzasadnione ryzyko mieszania się naturalnych wód gruntowych z zanieczyszczoną wodą kanału wawerskiego (piasek = wysoka przepuszczalność).”
Ze względu na delikatną sprawę zarówno nazwa laboratorium jak i nazwisko laboranta pozostają do wiadomości Fundacji, stąd zamazanie na treści dokumentu.
Apelujemy do mieszkańców o zachowanie ostrożności i zgłaszanie wszelkich niepokojących obserwacji odpowiednim służbom. Dbajmy o nasze zdrowie i bezpieczeństwo!