Struga Wawerska - nowa eko inicjatywa po sąsiedzku

Lokalna społeczność Wawra podjęła działania na rzecz ochrony Kanału Wawerskiego, tworząc Inicjatywę Struga Wawerska. Ich celem jest przywrócenie naturalnego ekosystemu oraz kontrola czystości wód po katastrofie ekologicznej z grudnia 2022 roku.

W Wawrze powstała Inicjatywa Struga Wawerska. Zawiązana przez lokalną społeczność, ma na celu zadbanie o Kanał Wawerski, kontrolowanie czystości jego wód oraz wspieranie akcji dotyczących jego renaturyzacji.

Z bólem obserwujemy, że po katastrofie ekologicznej z grudnia 2022 r. życie w wodach poniżej oczyszczalni ścieków przestało istnieć. Obecnie, na skutek nadmiernej eutrofizacji wód, nie występuje tam żadna żywa forma oprócz glonów - tłumaczy Monika Waśkiewicz, koordynatorka ISW. Inspiracją do założenia naszej Inicjatywy są prężne działania aktywistów ze Starej Miłosnej dla Drzew.

Członkowie Inicjatywy chcą przywrócić do życia kanał, który został potraktowany jak ściekowy, i zadbać o powrót gatunków takich jak żaby, chruściki, ślimaki, ryby i wiele innych. Zamierzają również chronić go poprzez społeczny monitoring oraz badanie czystości i jakości jego wód.

Do podejmowania wszelkich prób ochrony bogactwa, jakim jest natura i jej zasoby wodne oraz leśne, motywuje nas pytanie “Co po nas zostanie?”. Zasoby te, poprzez niewłaściwe działania człowieka, ulegają sukcesywnemu wyniszczaniu – podkreśla Monika Waśkiewicz.

Informacje na temat bieżących działań Inicjatywy Struga Wawerska można znaleźć na profilu na Facebooku.

Podziel się

Komentarze (0)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Zostanie użyty wyłącznie w celu weryfikacji.