„Szlak Pozycji Przedmoście Warszawa 1915-1944” materializuje się na terenie Powiatu Otwockiego

Dwie pierwsze tablice szlaku ufundowane przez starostwo powiatowe w Otwocku stanęły w zeszłą niedzielę na Dąbrowieckiej Górze i w Zagórzu. Ta ostatnia pełni rolę „witacza” dla turystów zmierzających od strony Starej Miłosny i Pohulanki. Usytuowana jest przy leśnej drodze nieopodal wyremontowanego przez nasze stowarzyszenie schronu obserwatora artylerii z 1915 roku.

Duże dwujęzyczne tablice z barwnymi przekrojami pozwalają zrozumieć istotę działania i wyposażenie obiektów. Poinformują w której części pozycji się znajdujemy, przedstawią nam jej historie oraz wskażą kolejne ciekawe miejsca do odwiedzenia.
Szlak jest próbą przywrócenia pamięci pozycji obronnej, która w roku 1920 osłoniła stolicę od nawały bolszewickiej dając silne oparcie broniącej naszego odcinka 15 Dywizji Piechoty. Blisko ćwierć wieku później zmodernizowana i rozszerzona na południe pozycja stała się oparciem dla wojsk niemieckich, które przy jej pomocy wyhamowały sowiecki zagon na Warszawę.
Paradoks historii sprawił iż błyskawiczna utrata przez Niemców 1/3 pozycji od Nadbrzeża po Pohulankę w dniach 29-31 lipca 1944 stała się sygnałem do Powstania w Warszawie.

Wkrótce na terenie Gminy Wiązowna pojawią się kolejne tablice szlaku które powiodą państwa w miejsca zmagań z pierwszej połowy XX wieku. Po uprzątnięciu placu budowy będzie też można zwiedzać odkopany i zrewitalizowany schron w Zagórzu. Równocześnie ze szlakiem startuje strona internetowa poświęcona Przedmościu: http://www.przedmoscie.warszawa.pl/ liczymy iż te udogodnienia oraz planowana klasyczna papierowa mapa umocnień ułatwią Państwu poznanie największego obszarowo a jakże niedocenianego zabytku na terenie powiatu. Zachowane relikty Przedmościa są pomnikiem budownictwa obronnego pierwszej połowy XX wieku. Mimo kilkudziesięciu lat celowego niszczenia nadal mamy na terenie powiatu 6 dużych schronów z roku 1941 oraz około 50 starszych obiektów lat I wojny światowej, dziesiątki kilometrów ukryć ,okopów i zapór inżynieryjnych. W różnym stanie zachowania od obiektów pełniących rolę izb muzealnych na Dąbrowieckiej górze po nikłe relikty wysadzonych budowli koło Emowa i Góraszki.

Docelowo „Szlak Przedmościa Warszawa“ ma się składać z kilku (8-12) dużych tablic skupionych przeważnie na trasie „Warszawskiej Obwodnicy Turystycznej“ (czerwonego szlaku PTTK) oraz ścieżki dydaktycznej wokół Dąbrowieckiej Góry. Serdecznie zapraszamy do spacerów i odwiedzenia izby muzealnej na Dąbrowieckiej Górze gdzie po krótkiej przerwie na prace w Zagórzu wznawiamy weekendowe dyżury.

Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Podziel się

Komentarze (0)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Zostanie użyty wyłącznie w celu weryfikacji.