Porozumienie w sprawie budowy tunelu w Wesołej

29 listopada 2016 roku zostało podpisane historyczne i długo wyczekiwane porozumienie pomiędzy Miastem Stołecznym Warszawa, a PKP Polskimi Liniami Kolejowymi SA. Wspomniane wyżej porozumienie dotyczy budowy trzech bezkolizyjnych przejazdów, niezbędnej infrastruktury oraz torów kolejowych, dzięki którym dzielnice zyskają na atrakcyjności, a kierowcy na bezpieczeństwie oraz oszczędności czasu.

Cała inwestycja opiewająca na kwotę ok. 115 mln pln dotyczyć ma budowy dwóch tuneli w Wesołej i Rembertowie, oraz estakady w ciągu ul. Chełmżyńskiej. Pierwszy tunel wraz z układem drogowym powstanie w ciągu ul. Marsa, drogi wojewódzkiej nr 637 oraz al. Gen. A.Chruściela “Montera”. Następnie kolejny tunel zostanie zlokalizowany w ciągu ul. 1 Praskiego Pułku w połączeniu z ul. Okuniewską. Miasto Warszawa i PKP zobowiązały się do pokrycia kosztów po połowie, jednak po zakończeniu inwestycji o obiekty dbało będzie miasto, natomiast kolej zarządzać będzie infrastrukturą służącą ruchowi pociągów. Mieszkańcy Wesołej zyskają zupełnie nowy komfort jazdy i płynność ruchu drogowego, a rozdzielone torami dzielnice lepsze i szybsze połączenie.

Na konieczność budowy tuneli wskazywali nie tylko sami mieszkańcy Wesołej, ale również stowarzyszenie #chcemytunelu oraz władze w postaci zarządów dzielnic i byłego burmistrza Wesołej, a obecnie byłego wiceprezydenta Warszawy - Jacka Wojciechowicza. Dzięki współpracy, zabezpieczeniu środków w budżecie miasta Warszawy oraz żmudnym i długotrwałym negocjacjom sprawa doczekała się szczęśliwego finału o czym były burmistrz poinformował wszystkich mieszkańców w swoim wpisie na facebook’u dziękując równocześnie za wniesiony wkład i pomoc w doprowadzeniu do podpisania umowy.

Kolejna dobra wiadomość dla Warszawy a szczególnie mieszkańców Rembertowa i Wesołej. Dziś za kilkanaście minut zostanie podpisane porozumienie między PKP a miastem na budowę tuneli w Rembertowie i Wesołej oraz estakady w ciągu ul. Chełmżyńskiej. Strony podzieliły się kosztami 50/50. Duża satysfakcja bo jeszcze wiosną udało się zabezpieczyć w budżecie miasta pieniądze na ten cel. A później był etap żmudnych negocjacji... Dopingowało nas stowarzyszenie #chcemytunelu i zarządy dzielnic. Bardzo się cieszę, że dziś ta sprawa znajdzie swój finał o 11:30 w urzędzie w Rembertowie, gdzie zostanie podpisana umowa. Szczególnie chcę podziękować dyr.J. Kulikowi oraz dyr. J. Stępniakowi, którzy najwięcej pracy włożyli w doprowadzeniu do wypracowania kształtu tej umowy...

Opublikowany przez Jacek Wojciechowicz na 29 listopad 2016

Inwestycja zostanie podzielona na kilka etapów. W pierwszej fazie w latach 2017-2018 powstanie cała, opasła dokumentacja projektowa, nastąpi pozyskanie niezbędnych do realizacji gruntów oraz decyzji administracyjnych. Na tym etapie to miasto będzie zaangażowane w dopilnowanie wszelkich niezbędnych formalności, natomiast Polskie Linie Kolejowe będą jedynie opiniowały kolejne elementy inwestycji. Drugi etap to już sama budowa oraz rozliczanie kolejnych jej faz.

Dzięki budowie tunelu mieszkańcy Wesołej będą mogli odetchnąć z ulgą i zacząć swobodnie przemieszczać się nie stojąc w ogromnych korkach, które bezustannie tworzą się na drodze w momencie kiedy tylko zostaje opuszczony szlaban. Osoby podróżujące do i z Warszawy muszą przejechać przez Wesołą, gdyż alternatywnej drogi nie ma co niestety jeszcze bardziej potęguje ruch na drodze, a samych mieszkańców dzielnicy coraz bardziej frustruje. Pierwsze wzmianki o budowie tunelu pojawiły się w 2007 roku, jednak przez następne kilka lat nic w tym temacie się działo do momentu, aż w 2012 roku PKP uzyskało pozytywną decyzję uwarunkowań środowiskowych dla tej inwestycji. Następnie, dwa lata później PKP i Miasto Warszawa podpisały list intencyjny mówiący o nawiązaniu współpracy w zakresie wspólnej realizacji całej inwestycji. Dzięki temu obecnie możemy mówić o wymiernym sukcesie, przez co rozumieć należy podpisanie porozumienia co do powstania tych jakże niezbędnych elementów infrastruktury, bardzo ułatwiających życie wszystkim podróżującym oraz wspomagających płynność ruchu drogowego. Tunel w Wesołej ma powstać bezpośrednio pod istniejącymi torami kolejowymi, dzięki czemu świetnie wpisze się nie tylko w ogromne usprawnienie ruchu, ale również wpłynie pozytywnie na miejską architekturę swoim nowoczesnym i oryginalnym wyglądem.

Inwestycja została wpisana w projekt z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko “Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami” w ramach którego, kolej zamierza wybudować tunele również w Sulejówku.

Nasz serwis jest całkowicie darmowy i utrzymuje się dzięki prywatnym środkom. Tworzymy go z pasją i zaangażowaniem, podchodząc do sprawy profesjonalnie.

Twoje wsparcie jest dla nas niezwykle ważne! Dodaj naszą stronę do ulubionych i zaglądaj codziennie, aby być na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami. Każda Twoja wizyta to znak, że to, co robimy, ma sens i motywuje nas do dalszej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Obserwuj nas na Facebooku oraz na Google News.

Podziel się

Komentarze (1)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Zostanie użyty wyłącznie w celu weryfikacji.