Akcja „Bezpieczna Prędkość 2024” na drogach Warszawy – Policja apeluje o rozwagę

W dniach 26-27 marca 2024 roku, stołeczna policja przeprowadza operację "Bezpieczna Prędkość 2024", mającą na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z nadmiernej prędkości na drogach. Działania prewencyjno-kontrolne skupiają się na edukacji kierowców oraz egzekwowaniu przestrzegania limitów prędkości, aby zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.
źródło: policja.gov.pl

W obliczu nieustannie wysokiej liczby zdarzeń drogowych, gdzie główną przyczyną jest nieprzestrzeganie dozwolonych prędkości, stołeczna policja podejmuje wyjątkowe działania. W dniach 26-27 marca 2024 roku, na ulicach Warszawy rozpoczyna się operacja „Bezpieczna Prędkość 2024“, skierowana przede wszystkim do kierowców lekceważących przepisy ruchu drogowego. Celem akcji jest podniesienie świadomości na temat niebezpieczeństw płynących z nadmiernej prędkości oraz konsekwencji prawnych, jakie grożą za jej przekroczenie.

Prędkość, jak pokazują badania, jest bezpośrednim czynnikiem wielu tragicznych wypadków. Stąd apel policji o dostosowanie prędkości do obowiązujących ograniczeń, a także do warunków panujących na drodze. Szczególnie niebezpieczne jest przekraczanie dozwolonej prędkości w pobliżu przejść dla pieszych, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji wykorzystują nowoczesny sprzęt do monitorowania prędkości – laserowe mierniki oraz radiowozy wyposażone w wideo rejestratory. To pozwala na skuteczne wykrywanie i penalizowanie wykroczeń, a tym samym – na ograniczanie niebezpiecznych zachowań na drodze.

Niewłaściwa prędkość nie tylko zwiększa ryzyko wypadku, ale również znacząco obniża szanse na przeżycie pieszego w przypadku zderzenia. Policja przypomina o surowych konsekwencjach prawnych dla osób, które decydują się na ryzykowną jazdę – przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h skutkuje nie tylko wysokimi mandatami, ale również trzymiesięcznym zakazem prowadzenia pojazdów.

“Akcja „Bezpieczna Prędkość 2024” to przede wszystkim apel o rozwagę i odpowiedzialność na drodze“ – podkreślają organizatorzy. “Przekraczając prędkość, narażasz nie tylko siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Nie dajmy się ponieść pośpiechowi – bezpieczeństwo jest najważniejsze”.

Operacja „Bezpieczna Prędkość 2024“ wpisuje się w szersze działania edukacyjne i prewencyjne, mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Poprzez tego typu inicjatywy, policja stara się budować kulturę odpowiedzialnej jazdy i podnosić świadomość kierowców na temat konsekwencji niebezpiecznych zachowań.

źródło: KSP

Podziel się

Komentarze (0)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Zostanie użyty wyłącznie w celu weryfikacji.