Stara Miłosna podczas I wojny światowej

Podczas I wojny światowej, w 1915 roku, wojska niemieckie przejęły rosyjską linię obrony przebiegającą, między innymi, przez pasmo wzgórz Starej Miłosny, tworząc w tym miejscu nowoczesną linię obroną zwaną Bruckenkopf Warschau (Przedmoście Warszawy). Pozostały po niej do dziś szczątki potężnych bunkrów ukrytych w lasach. Józefa Radzymińska, która jako dziecko w latach dwudziestych naszego wieku mieszkała wraz z rodziną w Starej Miłośnie, tak wspomina: “Wtedy na Paulance (Pohulanka) zetknęłam się po raz pierwszy z żołnierskimi okopami. W czasie I wojny światowej przebiegała tędy linia frontu i w okolicznych lasach zachowały się szare, okrągłe, cementowe domki. Były solidnie zbudowane, składały się z dwu obszernych pomieszczeń, pogłębionych wykopaną ziemią, ścianki miały wykładane drewnem, lub mchem”. Linia ciągnęła się od brzegów Wisły na wysokości Józefowa i przez Józefów dochodziła do rzeki Świder w okolicy Emowa, dalej skręcała na północny-wschód i skrajem wydm dochodziła do Starej Miłosny. Następnie przecinała szosę Warszawa-Terespol i wzgórzami przez Zieloną dochodziła do wschodniego skraju Rembertowa i dalej przez teren obecnego poligonu rembertowskiego do folwarku Pustelnik, skąd biegła na północ aż do Narwi. Jak widać przecinała ona prawie cały teren dzisiejszej Wesołej, co nie wpływało zapewne w sposób pozytywny na spokój mieszkańców. Została ona zresztą prawie dokładnie wykorzystana przez Niemców podczas II wojny światowej, w 1944 roku.

autor: Barbara Buczek-Płachtowa (czasopismo EKO U-Nas)

Nasz serwis jest całkowicie darmowy i utrzymuje się dzięki prywatnym środkom. Tworzymy go z pasją i zaangażowaniem, podchodząc do sprawy profesjonalnie.

Twoje wsparcie jest dla nas niezwykle ważne! Dodaj naszą stronę do ulubionych i zaglądaj codziennie, aby być na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami. Każda Twoja wizyta to znak, że to, co robimy, ma sens i motywuje nas do dalszej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Obserwuj nas na Facebooku oraz na Google News.

Podziel się

Komentarze (0)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Zostanie użyty wyłącznie w celu weryfikacji.