Główne informacje o Starej Miłośnie

Stara Miłosna jest najstarszym z osiedli dzielnicy Wesoła. Jej udokumentowana [historia][1] sięga XIV w. Liczy ok. 13000 mieszkańców w tym zameldowanych jest 6098 osób. Osiedle rozciąga się na powierzchni 22,62 km2 w północno - wschodniej części Warszawy, w odległości 17 km od jej centrum. [1]: /read.php/2,historia.htm

Jak na całej Nizinie Środkowomazowieckiej dominują tu tereny równinne i pagórkowate, gęsto porośnięte lasem (jest to konsekwencją przede wszystkim tego, iż duża część osiedla leży na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego). To co jest charakterystyczne dla Starej Miłosny, to widoczne prawie na każdym kroku, wzniesienia wydmowe, a także tereny bagienne i torfowiska(w naszej najbliższej okolicy, w stosunkowo niewielkich od siebie odległościach, można znaleźć trzy ługi: Biały Ług, Zielony Ług i Kaczy Ług). Nie przepływa tędy żadna rzeka, natomiast występują tu liczne oczka wodne, a ze wschodu na zachód płynie Kanał Wawerski.

Z przepięknej przedwojennej architektury niewiele niestety pozostało, choć istnieją plany rekonstrukcji dworków, które niegdyś zdobiły nasze osiedle. Ciekawostką architektoniczną jest Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, który w 1948 roku został przywieziony do Starej Miłosny z Rokitna.

Obecnie Stara Miłosna stała się tzw. “sypialnią” Warszawy, a mająca wiele walorów przyrodniczych i możliwości rozwoju w kierunku turystycznym, mogłaby być reprezentacyjną częścią stolicy. Ta strona ma na celu rozpropagowanie naszego osiedla i przybliżenie wszystkim zainteresowanym jego burzliwą historie, a przede wszystkim opowiedzenie czym jest dla jego mieszkańców teraz.

Podziel się

Komentarze (0)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Zostanie użyty wyłącznie w celu weryfikacji.