Braki kadrowe w Komisariacie Policji Warszawa-Wesoła

Komisariat Policji Warszawa Wesoła, usytuowany przy ulicy 1 Praskiego Pułku WP, stanowi ważny punkt w systemie lokalnych służb bezpieczeństwa. Niestety, rok 2023 przyniósł wiele wyzwań związanych z niedoborami kadrowymi, które znacząco wpłynęły na efektywność i skuteczność działań prewencyjnych w dzielnicy.
źródło: policja.pl

Na dzień 1 marca 2024 roku, Komisariat borykał się z niedoborem personelu. Z planowanego stanu etatowego wynoszącego 37 funkcjonariuszy, obsadzonych było jedynie 28 miejsc, co oznacza spadek w porównaniu do roku 2022, kiedy to na 37 etatów zatrudnionych było 32 funkcjonariuszy.

Nazwa komórki Stan etatowy Stan zatrudnienia Liczba wakatów
Kierownictwo 2 2 0
Referat Prewencji 26 19 7
Referat Kryminalny 9 7 2
Razem 37 28 9

Przyczyny Braków Kadrowych

Jak wskazują policjanci, główne przyczyny niedoborów to masowe odejścia, mała konkurencyjność pracy w policji, a także spłaszczenie uposażeń. Problemy te wpływają na zmniejszenie liczby funkcjonariuszy dostępnych do służby, co skutkuje zwiększonym czasem reakcji na zdarzenia i spadkiem jakości realizowanych zadań.

Planowane Rozwiązania

W odpowiedzi na te wyzwania, resort wewnętrzny planuje modyfikacje, które ułatwią tworzenie oddziałów o profilu mundurowym w szkołach ponadpodstawowych. Uproszczenia w postępowaniach kwalifikacyjnych dla absolwentów takich klas, jak zniesienie testu wiedzy, mają zachęcić więcej młodych osób do wstąpienia w szeregi policji. Dodatkowo, MSWiA pracuje nad zrównaniem uposażeń policjantów z wynagrodzeniami żołnierzy, co ma stanowić dodatkową motywację.

Perspektywy na Przyszłość

Mimo trudności, planowane jest zwiększenie zatrudnienia. Komendant główny policji, Marek Boroń, zapowiedział chęć przyjęcia 10 tys. nowych funkcjonariuszy w bieżącym roku. Inwestycje w szkolenia online i modyfikacja sposobów doskonalenia zawodowego mają również pomóc w zapełnieniu wakatów i podniesieniu efektywności służby.

Komisariat w Warszawie Wesołej, mimo wyzwań, kontynuuje działania na rzecz bezpieczeństwa publicznego, mając nadzieję na stopniową poprawę sytuacji kadrowej dzięki wspomnianym inicjatywom.

Nasz serwis jest całkowicie darmowy i utrzymuje się dzięki prywatnym środkom. Tworzymy go z pasją i zaangażowaniem, podchodząc do sprawy profesjonalnie.

Twoje wsparcie jest dla nas niezwykle ważne! Dodaj naszą stronę do ulubionych i zaglądaj codziennie, aby być na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami. Każda Twoja wizyta to znak, że to, co robimy, ma sens i motywuje nas do dalszej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Obserwuj nas na Facebooku oraz na Google News.

Podziel się

Komentarze (1)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Zostanie użyty wyłącznie w celu weryfikacji.