Ruszyła ekologiczna zbiórka choinek

Choinki, które towarzyszyły nam w święta, nie pójdą na marne. W postaci biomasy trafią do elektrociepłowni, a następnie wrócą do naszych domów w postaci ciepła oraz energii elektrycznej. W środę, 8 stycznia, ruszyła akcja zbierania drzewek. Do końca miesiąca zawita ona do wszystkich dzielnic.
źródło: R. Motyl

To dla nas kolejna okazja by przekonać mieszkańców, że nie potrzeba wiele wysiłku, by zrobić coś dobrego dla otoczenia. Choinki, które normalnie skończyłyby na śmietniku, wrócą do naszych domów w postaci energii. Podobnie jest np. ze zużytymi butelkami plastikowymi czy starymi gazetami – po odpowiedniej obróbce mogą otrzymać „drugie życie“. Cieszę się, że organizowane są takie akcje, ponieważ pomagają nam krok po kroku zmieniać podejście mieszkańców stolicy do postępowania ze śmieciami, które można powtórnie wykorzystać – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Pierwszym przystankiem “choinkowozu”, czyli mobilnego punktu zbiórki choinek jest Plac Bankowy. Przed stołecznym ratuszem do przetworzenia na ekologiczną energię własne drzewka przekazali organizatorzy akcji “Ciepło z natury”: wiceprezydent m. st. Warszawy Jarosław Dąbrowski oraz prezes PGNiG Termika Andrzej Gajewski.

Nie chcemy, żeby choinki będące symbolem najpiękniejszego okresu w całym roku, poszły na marne. Oddajemy je, bo wiemy, że mogą posłużyć nam wszystkim raz jeszcze. Nasze zakłady wyprodukują z nich ekologiczne ciepło oraz energię elektryczną - mówi prezes PGNiG Termika Andrzej Gajewski.

Zbiórka choinek potrwa do końca miesiąca. Mobilny punkt każdego dnia odwiedzi inną dzielnicę. Szczegółowy plan akcji i lista miejsc, w których zaparkuje “choinkowóz” dostępne są w internecie na stronach Urzędu m. st. Warszawy oraz PGNiG Termika. Drzewka, które trafią do przydomowych altanek śmietnikowych, również zostaną wykorzystane. Firmy odbierające odpady przekażą je organizatorom akcji.

W zeszłym roku, w ramach akcji “Ciepło z natury”, zebrano w Warszawie blisko 400 ton biomasy z choinek. Taka ilość pozwala na ogrzanie przez cały rok około 100 mieszkań o powierzchni 60 m2. Podczas wszystkich dotychczasowych edycji zgromadzono ok. 1200 ton zielonego paliwa.

Punkt odbioru choinek z dzielnicy wesoła będzie dostępny 30 stycznia przy parkingu Urzędu Dzielnicy (ul. 1.Praskiego Pułku 33) w godzinach 11.00-19.00

źródło: www.um.warszawa.pl

Podziel się

Komentarze (0)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Zostanie użyty wyłącznie w celu weryfikacji.