Zmiany rozkładów jazdy i tras autobusów mają na celu ułatwienie warszawianom dostępu do transportu publicznego. „Pasażerowie łatwiej i szybciej dojadą do „szyny“, czyli przystanków kolejowych, tramwajów i metra“ czytamy w serwisie internetowym Zarządu Transportu Miejskiego. To zdanie nie dotyczy jednak mieszkańców Starej Miłosny, bo wprowadzone zmiany w żaden sposób nie ułatwią dojazdu do komunikacji szynowej stolicy. Za to z pewnością utrudnią dojazd do centrum.
Projekt przewiduje skrócenie trasy „najmłodszej“ na osiedlu linii 411 do przystanku Gocław. W zamian za to nastąpi zwiększenie częstotliwości kursowania autobusu 502, który zdaniem ZTM jest dużo bardziej efektywnym i szybszym sposobem dotarcia do Śródmieścia. Faktycznie, według rozkładu jazdy czas przejazdu „pięćset-dwójki“ jest o dwie minuty krótszy niż autobusu linii 411, odjeżdżającego w tym samym czasie. W rzeczywistości podróżujący komunikacją miejską szybciej dotrą do celu, wybierając to drugie rozwiązanie, bo 411 przyjeżdża punktualnie. W przeciwieństwie do 502, który zwykle stoi w korku przy rondzie Marsa-Płowiecka, a potem na Ostrobramskiej. „Czterysta-jedenastka“ omija najbardziej zatłoczony fragment trasy i w rezultacie „na mecie“ jest długo przed rywalką. Dodatkowo ma mniej przystanków, co również zwiększa jej średnią prędkość.
Kolejnym tematem jest pomysł powrotu do koncepcji autobusu 137. Starsi mieszkańcy Starej Miłosny dobrze pamiętają tę linię zastąpioną później przez 315 i 173. Nowy projekt wprowadza jednak jedną istotna zmianę – niemal całkowite ominięcie Starej Miłosny. Autobus bowiem nie będzie jechał jak kiedyś Traktem Brzeskim, lecz Aleją Piłsudskiego do Sulejówka, a następnie Woli Grzybowskiej i Wesołej.
Na autobusowej mapie osiedla pojawi się za to zupełnie nowa linia 147, która połączy Starą Miłosną z Międzylesiem i Gocławiem powstającą ulicą Nowoborkowską. Problem w tym, że linia zahaczy o zaledwie niewielki fragment osiedla. Pętla Macierówka, na której nowy autobus będzie kończył trasę, zostanie zlokalizowana w okolicach ronda Jana Pawła II i Torfowej, czyli na południowo-zachodnim krańcu Starej Miłosny, co wróży jej małą popularność.
ZTM prowadzi konsultacje społeczne odnośnie planowanych zmian. Swoje opinie, propozycje i wnioski można zgłaszać drogą mailową na adres konsultacje@ztm.waw.pl, telefoniczną pod numerem (22) 194-84, a także na facebooku. Zachęcamy gorąco do zabrania głosu w tej sprawie. Celowość innych projektów, np. zmiany przyśpieszonych (tzw. „czerwonych“) i licznie uczęszczanych autobusów linii 515 czy 521 na często zatrzymujące się na przystankach linie lokalne, pozostawiamy do oceny sąsiadom z Rembertowa i Wawra.