Początki osadnictwa Majów datuje się na XXX wiek p.n.e., ale podstawy późniejszej rozpalającej wyobraźnię i ciekawość badaczy kultury Majów są widoczne mniej więcej w XVI wieku p.n.e. Natomiast schyłek cywilizacji przypadający na XVI wiek n.e. jest owiany tajemnicą, ponieważ przyczyny dramatycznego spadku liczby ludności, a w konsekwencji rozpad społeczeństwa, nie zostały do końca poznane.
O tym, jakie są hipotezy związane z powstaniem i upadkiem cywilizacji Majów oraz o wielu innych aspektach związanych z tą egzotyczną, ale jednocześnie wysoko rozwiniętą kulturą, opowie w czwartek Marek Łasisz. Wykład wraz prezentacją multimedialną odbędzie się o godzinie 19:00 w Ośrodku Działań Twórczych „Pogodna“ przy ul. Jana Pawła II 25. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych odkrywaniem tajemnic Majów mieszkańców Starej Miłosny i nie tylko! Wstęp na wykład jest bezpłatny.
Marek Łasisz - kulturoznawca cywilizacji starożytnych świata. Dyplom magistra otrzymał na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w 2008 roku. Jego praca magisterska pt. “Upadek klasycznej cywilizacji Majów w Obszarze Centralnym. Stan badań nad problemem” otrzymała ocenę bardzo dobrą. Obecnie studiuje w Instytucie Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim, a także pracuje jako wykładowca.
Więcej o autorze: http://mareklasisz.blogspot.com/