Kontrowersje wokół ruchu na ul. Jana Pawła II: bezpieczeństwo kontra płynność ruchu

Zmiana organizacji ruchu na ul. Jana Pawła II, polegająca na likwidacji lewoskrętów i zawężeniu pasa drogowego, budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców Wesołej. Choć celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych, projekt spotkał się z negatywną opinią Zarządu Dzielnicy. Władze ZDM wyjaśniają konieczność zmian, powołując się na przepisy i audyty bezpieczeństwa. Co oznaczają te zmiany dla kierowców i pieszych? Wiceburmistrz Krzysztof Kacprzak oraz przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich przedstawili różne punkty widzenia na ten temat.

Kontrowersje wokół lewoskrętów

Zmiana organizacji ruchu na ul. Jana Pawła II dotyczy przede wszystkim skrzyżowań z ulicami Jodłową, Diamentową, Fabryczną i Jeździecką. Obecnie szerokość jezdni w tych miejscach wynosi 9 metrów, co pozwala na istnienie trzech pasów ruchu, w tym lewoskrętu. Zgodnie z proponowanymi zmianami, ZDM planuje likwidację wydzielonych pasów do skręcania w lewo oraz montaż azylów dla pieszych. Głównym celem tych zmian jest poprawa bezpieczeństwa pieszych, którzy obecnie muszą przekraczać aż trzy pasy ruchu, co według audytu Biura Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest niebezpieczne.

Analiza i opinie ekspertów

Renata Kuryłowicz, Zastępca Dyrektora ds. Technicznych ZDM, wyjaśniła podczas IV sesji Rady Dzielnicy Wesoła, że zmiany wynikają z audytów i kontroli przeprowadzonych przez Biuro Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Najwyższą Izbę Kontroli. Obecnie, zgodnie z najnowszymi przepisami, jeżeli na przejściu dla pieszych nie ma sygnalizacji świetlnej, lewoskręt musi zostać usunięty, aby zapewnić bezpieczeństwo. Kuryłowicz zaznaczyła, że ZDM będzie dążyć do zainstalowania sygnalizacji świetlnej na tych przejściach, co pozwoli na przywrócenie lewoskrętów w przyszłości.

W tym momencie, aby spełnić wymagania prawne i zapewnić bezpieczeństwo pieszych, planujemy zlikwidować lewoskręty i zainstalować azyle. W przyszłości, kiedy zainstalujemy sygnalizację świetlną, możliwe będzie przywrócenie lewoskrętów - mówiła Kuryłowicz.

Podstawy prawne i wytyczne

Jak wyjaśnił Mikołaj Pieńkos, Naczelnik Wydziału Strategii i Komunikacji Społecznej ZDM, zmiany są zgodne z przepisami techniczno-budowlanymi dotyczącymi dróg publicznych. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury (par. 34 ust. 2) oraz „Wytyczne projektowania infrastruktury dla pieszych WD-D-41.3“ nakładają obowiązek minimalizowania długości przejść dla pieszych, co ma bezpośredni wpływ na planowane modyfikacje na ul. Jana Pawła II.

Kolejne kroki i perspektywy

Projekt zmian uzyskał już pozytywną opinię Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Ostateczną decyzję w sprawie kształtu projektu podejmie Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym. Na obecnym etapie trudno podać dokładny termin realizacji, ponieważ projekt znajduje się na wstępnym etapie analizy.

Zmiany na ul. Jana Pawła II budzą wiele emocji wśród mieszkańców Wesołej. Wprowadzenie nowych rozwiązań musi uwzględniać zarówno kwestie bezpieczeństwa pieszych, jak i płynności ruchu drogowego w dzielnicy.

Co sądzisz o planowanych zmianach na ul. Jana Pawła II?

Nasz serwis jest całkowicie darmowy i utrzymuje się dzięki prywatnym środkom. Tworzymy go z pasją i zaangażowaniem, podchodząc do sprawy profesjonalnie.

Twoje wsparcie jest dla nas niezwykle ważne! Dodaj naszą stronę do ulubionych i zaglądaj codziennie, aby być na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami. Każda Twoja wizyta to znak, że to, co robimy, ma sens i motywuje nas do dalszej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Obserwuj nas na Facebooku oraz na Google News.

Podziel się

Komentarze (1)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Zostanie użyty wyłącznie w celu weryfikacji.