Dziki w Starej Miłośnie: wyzwanie dla mieszkańców i władz

"Dzik to nie świnka, która jest w chlewiku, tylko jest to wolne zwierzę, prawda, która się przemieszcza, robi, co chce." - zauważył Pan Robert Belina, zastępca dyrektora Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych podczas sesji rady dzielnicy Wesoła. Te słowa doskonale oddają sytuację, z którą mamy do czynienia na osiedlu Stara Miłosna. Dziki zaczynają coraz częściej przekraczać granice terenów leśnych, przenosząc się na tereny miejskie. Ich wzmożona aktywność budzi niepokój, a jednocześnie stawia przed nami pytanie o to, jak powinniśmy reagować na tę nową rzeczywistość. Czy powinniśmy traktować to jako problem, czy raczej jako naturalny element naszego współistnienia z przyrodą?
źródło: Adobe Photoshop

Dziki w Wesołej

Warszawa jest jednym z niewielu europejskich miast, gdzie dzikie zwierzęta, takie jak dziki, są częścią naturalnego ekosystemu miejskiego. Dzięki dużym obszarom leśnym i niezabudowanym, zwierzęta te mają dogodne warunki do bytowania. W ostatnich latach jednak, mieszkańcy zauważyli wzrost aktywności dzików, szczególnie na osiedlu Stara Miłosna w dzielnicy Wesoła.

Na terenie naszej dzielnicy, dziki są coraz częściej widywane na ulicach, placach zabaw i w pobliżu szkół. Ta rosnąca liczba dzików w mieście jest wynikiem łatwego dostępu do pokarmu, korzystnych warunków klimatycznych, braku zagrożeń środowiskowych i szybkiego przystosowania się do warunków miejskich. Mieszkańcy dzielą się swoimi obserwacjami i doświadczeniami na lokalnych grupach facebookowych. Niektórzy wyrażają frustrację z powodu braku działań ze strony władz dzielnicy, podczas gdy inni przypominają, że ludzie są gośćmi w środowisku dzikich zwierząt.

Podczas ostatniej sesji rady dzielnicy, problem dzików był jednym z głównych tematów dyskusji. Mieszkańcy wyrażali swoje obawy i frustrację z powodu braku działań ze strony władz dzielnicy.

Działania władz dzielnicy Wesoła

Władze dzielnicy Wesoła są świadome problemu i podejmują działania mające na celu zarządzanie populacją dzików. Jak zauważył Robert Belina, zastępca dyrektora Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, problem dzików jest skomplikowany i nie ma łatwych rozwiązań. Dziki są wolnymi zwierzętami, które przemieszczają się i robią, co chcą. Jednym z wyzwań, przed którymi stoją władze, jest fakt, że na terenach miejskich nie można dokonywać odstrzału dzików, co sprawia, że czują się one tutaj bezpiecznie.

Jak radzić sobie z dzikami?

Mimo że dziki są częścią naturalnego ekosystemu miasta, ich obecność może stwarzać pewne wyzwania dla mieszkańców. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tą sytuacją:

  • Utrzymuj czystość i porządek na swojej nieruchomości: Dziki są przyciągane przez zapach jedzenia. Utrzymanie czystości na swojej nieruchomości może pomóc w odstraszeniu dzików.
  • Nie wyrzucaj jedzenia w miejscach do tego nieprzeznaczonych: Dziki są wszystkożerne i łatwo przystosowują się do nowych źródeł pokarmu. Wyrzucanie jedzenia w miejscach publicznych może przyciągać dziki do terenów miejskich.
  • Bądź ostrożny i spokojny podczas spotkania z dzikiem: Jeśli spotkasz dzika, zachowaj spokój i powoli się oddal. Gwałtowne ruchy lub próba ucieczki mogą sprowokować dzika do ataku.
  • Trzymaj swojego psa na smyczy: Dziki mogą reagować agresywnie na psy, szczególnie jeśli czują, że ich młode są zagrożone. Jeśli spacerujesz z psem w miejscach, gdzie mogą przebywać dziki, zawsze trzymaj swojego psa na smyczy.
  • Zamykaj kosze na śmieci: Dziki są przyciągane przez zapach jedzenia. Zamykanie koszy na śmieci może pomóc w odstraszeniu dzików od terenów miejskich.
  • Bądź ostrożny w miejscach bytowania dzików: Dziki często przebywają w miejscach, gdzie teren jest zryty. Bądź ostrożny i unikaj tych obszarów, jeśli to możliwe.
  • Nie podchodź do dzików, które wydają się oswojone: Nawet dziki, które wydają się oswojone, mogą być niebezpieczne. Unikaj kontaktu z dzikami, niezależnie od tego, jak wydają się przyjazne.

Jeśli spotkasz dzika na terenie Warszawy, pamiętaj, że możesz skontaktować się z pracownikiem ds. łowiectwa Lasów Miejskich pod numerami telefonów 600-020-746 i 600-020-747, które są czynne całą dobę lub zadzwonić do Straży Miejskiej pod numerem 986. Pamiętaj, że dziki są dzikimi zwierzętami i mogą stać się agresywne, jeśli poczują się zagrożone.

Podsumowanie

Dziki są nieodłącznym elementem naszego miejskiego krajobrazu, ale ich rosnąca liczba stawia przed nami pewne wyzwania. Jako mieszkańcy osiedla Stara Miłosna, musimy nauczyć się żyć z dzikami, jednocześnie podejmując odpowiednie kroki, aby zapewnić swoje bezpieczeństwo. Władze miasta i dzielnicy muszą również podjąć działania, aby zarządzać populacją dzików i minimalizować potencjalne problemy. Pamiętajmy, że jesteśmy częścią tego samego środowiska i musimy szukać zrównoważonych rozwiązań, które będą korzystne dla nas wszystkich.

Podziel się

Komentarze (0)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Zostanie użyty wyłącznie w celu weryfikacji.