Darmowa sterylizacja domowych zwierząt w Wesołej oraz ich czipowanie

Po raz kolejny ruszyła akcja finansowana przez miasto, która ma na celu sterylizację i kastrację zwierząt domowych oraz ich zaczipowanie. Po blisko rocznej przerwie po raz kolejny można skorzystać z bezpłatnych zabiegów, które będą wykonywane przez lekarzy w wyznaczonych punktach weterynaryjnych. Darmowe czipowanie i sterylizacja zarówno psów jak i kotów to idealny moment dla wszystkich właścicieli, którzy zwlekają z tymi zabiegami.
Zdjęcie do artykułu Darmowa sterylizacja domowych zwierząt w Wesołej oraz ich czipowanie Darmowa sterylizacja domowych zwierząt w Wesołej oraz ich czipowanie

Sterylizacja zwierząt domowych

Koszty zabiegów pokrywane będą z funduszy przeznaczonych na ten cel przez miasto. Poniżej wykaz czynności, jakie obejmuje darmowa sterylizacja:

  • wizyta kwalifikująca do zabiegu, w tym badanie kliniczne tuż przed zabiegiem w wyznaczonym gabinecie weterynaryjnym,
  • wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji w narkozie infuzyjnej,
  • zapewnienie zwierzęciu opieki po zabiegu do momentu wybudzenia się z narkozy,
  • podanie środka przeciwbólowego oraz antybiotyku,
  • wizyta kontrolna po zabiegu w lecznicy oraz badanie kliniczne,
  • zdjęcie szwów.

W momencie, kiedy po badaniu klinicznym wystąpi konieczność wykonania dalszych badań (RTG, USG, badanie krwi lub moczu, itp.) - miasto nie będzie pokrywać ich kosztów. Nie będą pokrywane także koszty dodatkowych zabiegów lub usług. Fundator nie bierze również odpowiedzialności za ewentualne powikłania, jakie mogą wystąpić po zabiegu, a także nie będzie finansować kosztów ich leczenia.

Aby skorzystać z darmowej sterylizacji zwierzęcia należy spełnić poniższe warunki:

  • wypełnienie formularza „Wniosek właściciela o wykonanie zabiegu sterylizacji/kastracji psa/kota w 2017 roku“. Formularz ten należy uzupełnić w dwóch egzemplarzach. Można go pobrać ze strony urzędu miasta,
  • okazanie dowodu tożsamości,
  • okazanie dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
  • pies lub kot muszą być zaczipowane,
  • w przypadku psów należy dostarczyć zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Po co sterylizować zwierzęta? Sterylizacja i kastracja zwierząt chroni je przed niechcianym rozrodem , ale przede wszystkim przed wieloma poważnymi, często śmiertelnymi chorobami narządów rodnych. Ponadto wysterylizowane zwierzęta są bardziej stabilne psychicznie, nie są nadpobudliwe, stają się mniej dominujące i bardziej posłuszne. Dodatkowo zabieg ten pomaga zapobiec ciążom urojonym.

Czipowanie zwierząt

Miasto kontynuuje także akcje bezpłatnego czipowania domowych pupili, które odbywa się w tych samych lecznicach i gabinetach, co sterylizacja. W ciągu 10 ostatnich lat udało się zaczipować aż 88 tysięcy psów, jedynie w 2016 roku czip wszczepiono prawie 5 tysiącom zwierząt.

Aby móc skorzystać z darmowej akcji czipowania zwierząt należy spełnić poniższe warunki:

  • wypełnienie wniosku o wykonanie elektronicznego oznakowania zwierzęcia - w dwóch egzemplarzach,
  • okazanie dowodu tożsamości,
  • okazanie dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
  • zwierzę musi mieć skończony 12 tygodni życia,
  • w przypadku psów należy dostarczyć zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Po wszczepieniu czipa właściciel otrzyma od lekarza podpisany wniosek, natomiast dane zwierzęcia i jego właściciela zostaną wprowadzone do Międzynarodowej Bazy Danych Safe-Animal w terminie 14 dni od zaczipowania pupila.

Po co czipować czworonogi? Czip jest bardzo pomocny w momentach, kiedy zwierzę ucieknie i ktoś je znajdzie. Wówczas można bez problemu odczytać, kto dokładnie jest jego właścicielem i zwrócić zwierzaka do domu. Ponadto czasami zdarzają się kradzieże rasowych zwierząt - zaczipowanego zwierzaka trudniej jest odsprzedać i zdecydowanie łatwiej namierzyć. Kolejną kwestią opowiadającą się za czipowaniem jest mniejsza ilość zwierząt w schroniskach oraz większy wpływ na pseudo hodowle. Czip nie wpływa na samopoczucie psa i jest dla niego niewyczuwalny. Umieszczany jest na karku pod skórą i łatwo go wyczuć pod palcami.

Zarówno akcja sterylizacji jak i czipowania będą prowadzone do 15 grudnia 2017 roku lub do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel.

Nasz serwis jest całkowicie darmowy i utrzymuje się dzięki prywatnym środkom. Tworzymy go z pasją i zaangażowaniem, podchodząc do sprawy profesjonalnie.

Twoje wsparcie jest dla nas niezwykle ważne! Dodaj naszą stronę do ulubionych i zaglądaj codziennie, aby być na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami. Każda Twoja wizyta to znak, że to, co robimy, ma sens i motywuje nas do dalszej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Obserwuj nas na Facebooku oraz na Google News.

Podziel się

Komentarze (0)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Zostanie użyty wyłącznie w celu weryfikacji.